Van Gogh- Einstein ve Elmalı Turta | Ayse Oren
15865
post-template-default,single,single-post,postid-15865,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,columns-3,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

Van Gogh- Einstein ve Elmalı Turta

23 Ağu Van Gogh- Einstein ve Elmalı Turta

EINSTEIN, VAN GOGH VE ELMALI TURTA

İnsan kendinin dışa vurmak ve varlığını kanıtlamak istiyor kimisi bir kuram yazarak kimisi renklerle kimisi de elmalı turta yaparak. Ayşe Ören ve Emre Özçaylan da Armaggan Art galeride yer aldıkları maddenin halleri sergisinde tasarım ve sanatın sınırlarını birbirine karıştırıyorlar.

Ayşe Ören ve Emre Özçaylan Armaggan Art & Design Gallery için yaptıkları ortak çalışmayla ilgili; değişik malzemelerin birbiriyle kullanımı ile elde edilen çeşitlilik, bazı malzemelerin zaman geçtiği halde etkilerinin kaybolmaz. Metal, ahşap, taş 1000 yıldır aynı tazeliğini koruyan malzemeler, geçici moda akımlarından ziyade insanın temel refleksleri ve saf beğenisi ile seçtiği işlerdir. 100 yıl öncede güzel 1000 yıl sonrada güzel. Maddenin halleri sergisinde, CERN isimli Heykelimizi yaparken maddenin en ufak parçasına kadar inerek onun içindeki saf güzeli ortaya çıkarmaya gittik.

Biz genel bir güzeli arıyorsak ve Einstein’nin yazdığı bir kuram Bach’ın yazdığı bir senfoni kadar güzel ve içinde bir matematik gizliyor. Eğer bir Leonardo’nun eserlerinin içinde altın oran arıyorsak zaten bilim sanat ve teknolojinin sınırları birbirinin içinde demektir. Kimisi kendini senfoni yazarak ortaya koyar kimisi renklerle kimisi de teori ama temelde hep aynıdır ve insan haz aldığı bir şekilde kendini dışa vurmak ister.

Sanatta da artık kuram atıyorlar, eğer kavramsal tasarımı, sanatı sanat olarak kabul ediyorsak, Einstein de bir sanatçı olabilir mi? Bach’ın senfonilerini bir matematik kuramı olabilir mi? Kuram yazan bilim insanı kavramsal bir sanatçıdır. Onu o zaman Van Gogh ‘dan ayıran nedir? Leonardo’nun eserlerinde altın oran arıyorsak her şey tek ve aynı şey midir?
1 problem çözmek ya da karmaşık bir denklem evren de her şey algılamakta güçlük çektiğimiz bir denge içinde aynı şekilde işlemekte. Ve bu merak ve hayrete düşürüyor. Kimisi doğayı izlerken kimisine müzik dinlerken geliyor ilham. Yani sanat gemiyse bilim motor olmaktadır.

Aynı anda hem evrenselleşiyor hem de farklılıklaşmak ve bireyselleşmek istiyoruz. Artık herkes evinde kendi sanat galerisine sahip olabilir, kendi laboratuarını kurabilir ve 15 dakikalığına da olsa bunu deneyimleyebilir.

Ayşe Ören