Tanrı Parçacığı ve Tekerlek | Ayse Oren
15863
post-template-default,single,single-post,postid-15863,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,columns-3,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

Tanrı Parçacığı ve Tekerlek

23 Ağu Tanrı Parçacığı ve Tekerlek

Big bang ve evrenin oluşumuyla ilgili sırrı çözeceğine inanılan tanrı parçacığı, Cuma günü yüzünü bizlere gösterdi ve tanrı parçacığının kaşifi Higgs, gündelik yaşamda ne işe yarar hiç bilmiyorum dedi…
Aslına bakarsanız yaptığınız parçanın ne kadar işe yarayacağını da bilmemiz gerekmiyor.

Bundan 1000lerce yıl önce tekerleği tasarlayan tasarımcı, heykeltıraş, ilerde bütün ulaşım sistemini ve dünyayı en çok değiştirecek tasarımlardan birini yaptığını bilmiyordu. ilk ateşi yakmayı keşfeden de gece karanlıktan korktuğu için bir çözüm geliştirmişti muhtemelen ama uzun vadeli baktığımızda tasarımları dünyayı ne kadar ve tam olarak nasıl etkileyeceğini kestiremeyiz.
o yüzden bugün Higgs’in şaşkınlığını da doğal buluyorum. belki bundan 1000 sene sonra asıl etkilerini görebilecek dünya şu an da 10 milyar dolar harcanarak bulunan, bu parçanın gerçek değerini de…

insanın gen haritası da 200lerin başında çözüldü bugün bu da günlük hyatımızda kullanılımıyor ama uzun vade bakacak olursak, insalığa çok büyük ışık tutacağı kesin.

yazıyı bulan parayı bulan…
bütün bunlar en kısa vade ilk 10 sene 20 sene içinde baktığımızda büyük çaplı etkilemese de, dünya tarihi bu buluşların üzerinedir. dünya bugün para üzerine kurulu Google, da inanılmaz bir bilgi birikimi yazı yazabildiğimiz için mevcut..

evet bugün tanrı paracığıyla ne yapıcağını bilememiş olabilir Mr. Higgs ama uzun vade baktığımızda Newton fiziğini nasıl kuantum mekaniği değiştirmişse, 21 yy. fiziği ve bilimini de Cern’de elde edilen bilgiler ışında yeniden şekillenecek.

Bill Gates pad’lerin çocuk eğitimde kötü olduğunu iddaa etmekde, ama bilgisayarı hayatımıza sokan da kendisi o yüzden bu mutasyon ya da evrim süreci hızlandı, ve değişimden kaçmamak lazım zaten kaçılacak hızı da geçti, bu duruma göre yeni insan neslini nasıl şekillenecek bunu anlamak lazım..
belki de bu değişimler sonucu her şey sonsuzdur…

saniyenin milyonda birinin milyonlarda biri şu an için çok ufak ve anlamsız görünse de, ismini tarihe taşıdığı kesin…

Gene de tekerleğin tasarımcısını kim olduğu o gün şartlarında düşünce ve bilinç yapısının nasıl olduğu da bu gün inovasyon dediğimiz ruha demek ki insanın en özünde en ilkelken bile sahip olduğunun kanıtı.