Kapılar | Ayse Oren
15861
post-template-default,single,single-post,postid-15861,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,columns-3,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

Kapılar

23 Ağu Kapılar

Hayat bir değişim ve dönüşüm sürecidir. Ne olarak geldiğiniz de değil kendinizi neye dönüştürdüğünüz önemlidir. Olduğunuz şeyin devamlılığı da esastır.

Ve bugün değişimi dönüşümü incelemek bunun üzerine bir yazı yazmak istiyorum.
Alice kişisel değişimi başlatmak için bir kapıdan geçmiştir. Bence değişimin başlamasının kanıtı bir kapıdır.
Bir kapıdan girerek başlayan değişim başka bir kapıdan çıkarken tamamlanır. Bu iki kapı arasında yol alırken de bir sürü olaylar zinciriyle karşılaşır bir lunapark gibi bir heyecan ve yenilikler zinciriyle ve sınavla karşılaşırız. İşte bu olaylar sonucu aldığımız karar ve davranışlara da değişim demekteyiz.
Yani değişim o kapıdan geçtikten sonra başına gelenlerin sonucudur.
Bu yüzden kapı hem felsefi olarak hem mimarı olarak önemlidir ve ele alınması gerekir.
Kapı tek başına bir şey ifade eder mi? Tabiki hayır kapı demek bir duvarın bir sınırın olduğunu gösterir. Öteki tarafın farklı olduğu arkasına ulaşmak için mutlak bir kapıdan geçmek gerektiğini gösterir. Duvar dan arkasına geçiş bu bölgeden sağlanacak ve kapının açık olması anlamına da gelir. Eğer kapı kilitliyse anahtarı bulmak gerek, anahtarı elde etmek için de o kapıyı açacak farkındalığa ulaşmak demektir.
Hayatta kapı ne zaman karşımıza çıkar? Bir evrenin bitip yenisine ulaştığımız zaman geliriz kapıya ve bu yüzden kapıların çok özel olması kişiye özel olması ve mekana ait en büyük anahtarları kimliği üzerinde taşıması gerek.
Türk-İslam eserlerinde ki ulu camii kapısı sanırım. Üzerinde ki gök haritası işlemeleri ve ejderha tokmağıyla bir kapının ele alınmasının en güzel örneği olmaya devam etmekte.
Kapı bilinmeyene açılan boşluk, çizgiyi geçmek demektir.