Fantastic Space- Livable World | Ayse Oren
16113
page-template-default,page,page-id-16113,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,columns-3,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

Fantastic Space- Livable World

Fantastik Uzay – Yaşanabilir Dünya

Artık geçmişi değil geleceği referans alma vaktidir-

Henüz güneş sisteminin dışına çıkarmışken, uzak yıldızlar hayal midir?

Gerekli teknolojiyi elde ettiğimizde bu gidişi başaracağız ve o eşik geçildiğinde bugün imkansız görünen her tür fikir uygulanabilir olacak.

21.yy da dünya çok önemli gelişmeleri sağlamış olsa da, fantastik bir yaşamdan bahsedemeyiz hala herşey aynı.

Sınırın öteki tarafını kurgulamak ve hayal etmek üzerine ilerlediğimiz bu yolda kendi hayal gücümüzü ve sınırlarımızı ne kadar genişletebileceğimizi sorguluyoruz.

spaceage human nature bağlantılarının üzerinde duracağımız- önümüzdeki dönem eşik değerini aşıp günlük hayatımıza nüfus edecek konuların üzerinde duran ve bakış açısı geliştiren birer kaşif olarak Dünyadaki yaşamımızı uzaya taşıyacak ve dünyadan farklı, şartlara uyum gösterecek olası yaşamımızı sembolik olarak, gerçek mekanlarda yansıtacak bir fotoğraf çalışması başlattık. Bizi dinozorlardan ayırabilecek en büyük özelliğimiz bir kuyruklu yıldız ya da meteor dünya ya çarptığında buradan gitmemizi sağlayacak bir uzay gemimizin olmasıdır.

Bu çalışma dünya dışı yaşamın farklılığını öne çıkarırken, kanıksadığımız ve korumak için yeterli çabayı sarf etmediğimiz dünyamızın farklılıklarına vurgu yapacak.

Bir fili ya da zürafayı hayal edin, ya da Avusturalya da ki, pembe gölü çok uzaklara gitmeden peri bacalarını aklınıza getirin. Bu farklılıklar dünyada olmasaydı ve bir uzay filmi yapıyor olsaydık bahsettiğimiz bu yerler ve bu hayvanlar o filmde yer alsaydı yaratıcı olmaz mıydı?

Bu yüzden ana fikrimizi de ” Fantastik Dünya ve Yaşanabilir Uzay” olarak belirledik. Peki nasıl bir yaşam? Sadece renkler ve boyutlarla ilgili bir değişiklik mi sosyolojik psikolojik ve toplumsal olarak alışık olmadığımız bir düzen den mi bahsediyoruz…

En başta iklimle şekillenen yaşam tarzlarını dünyayı referans alarak oluşturacağız. Aynı soğuk ya da sıcak iklime göre şekillenen mimari ya da kıyafetler. Yine iklime göre varlığını sürdüren bitkiler ve tarım ürünleriyle şekillenen yemek kültürü. Mesela belki hiç bir hayvanın yaşamadığı bir gezegende vegan bir mutfak ve düşük yerçekiminde çok az enerjiyle ilerleyen taşıtlar..

Çıkış noktamız bugüne kadar ki fütürist bakış açılarından farklı olarak, teknolojinin şekillendirdiği bir yaşam değil, yaşamın şekillendirdiği bir teknoloji hayal etmek.

Kısaca sınırsız kalmayı tercih ediyoruz

ayse-oren-foto

Ayse Oren